Genom jako ekosystém různých mobilních genetických elementů

Se začátkem sekvencování genomů se rychle rozvinuly znalosti o jejich struktuře a složení. Ukázalo se, že překvapivě velkou část všech eukaryotických genomů tvoří mobilní genetické elementy (transpozony). Tyto elementy, dříve považované za zbytečné a sobecké, slouží jako velice dynamická zásobárna n...

Celý popis

Uloženo v:
Podrobná bibliografie
Hlavní autor: Šteflová, Pavlína (Autor práce)
Další autoři: Kejnovský, Eduard, 1966- (Vedoucí práce)
Typ dokumentu: VŠ práce nebo rukopis
Jazyk:Čeština
Vydáno: 2008.
Témata:
On-line přístup:http://is.muni.cz/th/184552/prif_b/
Obálka
Popis
Shrnutí:Se začátkem sekvencování genomů se rychle rozvinuly znalosti o jejich struktuře a složení. Ukázalo se, že překvapivě velkou část všech eukaryotických genomů tvoří mobilní genetické elementy (transpozony). Tyto elementy, dříve považované za zbytečné a sobecké, slouží jako velice dynamická zásobárna nových buněčných genů a funkcí. Tato práce předkládá jednotný hierarchický klasifikační systém eukaryotických transpozonů a popisuje interakce mezi transpozony a organismem, který osidlují, dále příklady domestikace transpozonů a jejich využití. Na genom bylo pohlíženo jako na ekosystém různých mobilních genetických elementů.
Our knowledge of the structure and composition of genomes is rapidly progressing in pace with their sequencing. The emerging data show that a significant portion of all eukaryotic genomes is composed of transposable elements (TEs). TEs, generally considered as junk and selfish, can serve as a dynamic reservoir for new cellular functions. This work proposes the unified hierarchical classification system of eukaryotic TEs, and describes interactions between TEs and the organisms in which they reside, the examples of domestication of transposable elements and their utilisation. The genom is viewed as an ecosystem of various mobile genetic elements.
Popis jednotky:Vedoucí práce: Eduard Kejnovský.
Fyzický popis:39 l.