Vztah korozních vrstev kovů a organických látek v archeologicko-antropologickém kontextu

O životě lidí v dřívějších dobách se dovídáme z různých pramenů. Čím více jich máme, tím je naše poznávání podrobnější a umožňuje nám sestavovat kompletnější obraz minulosti. Život každé lidské společnosti se částečně odráží v jejím pohřebním ritu. Spolu s kosterními pozůstatky se v hrobech zachováv...

Full description

Saved in:
Bibliographic Details
Main Author: Otýpková, Marie (Dissertant)
Other Authors: Králík, Miroslav, 1973- (Thesis advisor)
Format: Thesis Manuscript
Language:Czech
Published: 2008.
Subjects:
Online Access:http://is.muni.cz/th/124051/prif_m/
Cover Image
Description
Summary:O životě lidí v dřívějších dobách se dovídáme z různých pramenů. Čím více jich máme, tím je naše poznávání podrobnější a umožňuje nám sestavovat kompletnější obraz minulosti. Život každé lidské společnosti se částečně odráží v jejím pohřebním ritu. Spolu s kosterními pozůstatky se v hrobech zachovávají i milodary či jiné objekty z anorganických materiálů. Přítomnost organických materiálů je ovšem poněkud vzácná, neboť rychle podléhají rozkladu. V současné době se ale přichází na to, že se stopy po organickém materiálu mohou dochovat i stovky let. Při detailním zkoumání je lze totiž objevit v korozních produktech kovových předmětů. Kovy a organické materiály, které jsou uloženy v hrobě ve blízkosti, se navzájem ovlivňují, organický materiál obvykle přispívá k rozvoji koroze kovu. Vznikající korozní vrstvy se ovšem nerozvíjí zcela nahodile, ale určitým způsobem respektují strukturu organického materiálu.
Organic materials are very sensitive to environment. For this reason such archaeological finds are rare and subordinate to several conditions. Presence of metal objects in nearness of organical material belongs among them. Products of metal corrosion have the capacity to preserve remains of otherwise perishable organic materials. There are several ways in which organic material may survive in exceptional circumstances. We can meet with (a) relic to a proper organic matrix, (b) an original object altered by a process of mineralization - so-called pseudomorph, (c) an imprint to object´s exerior surface formed in growing corrosion layer. Thanks to this ability we can find residuals, pseudomorph and imprints of organic objects like textile, skin, fur of mammals, parts of insect´s body, wood etc. These finds are very important for archaeologists and antropologists because they bring new information and help them in interpretation of many aspects in human live. Within the frame of my diplom.
Item Description:Vedoucí práce: Miroslav Králík.
Physical Description:113 l.