Využití multismyslové metody Snoezelen u osob s mentálním postižením

Téma této disertační práce je využívání metody Snoezelen u jedinců s mentálním postižením. Práce je strukturována do dvou celků - teoretického a praktického (výzkumného). Monotématická teoretická část vychází z významných obsahových jednotek, které umožňují vhled do problematiky mentálního postižení...

Celý popis

Uloženo v:
Podrobná bibliografie
Hlavní autor: Vitásková, Kateřina, 1972- (Autor práce)
Další autoři: Franiok, Petr, 1959- (Vedoucí práce)
Typ dokumentu: VŠ práce nebo rukopis
Jazyk:Čeština
Vydáno: 2007.
Témata:
On-line přístup:http://is.muni.cz/th/163640/pedf_d/
Obálka
Popis
Shrnutí:Téma této disertační práce je využívání metody Snoezelen u jedinců s mentálním postižením. Práce je strukturována do dvou celků - teoretického a praktického (výzkumného). Monotématická teoretická část vychází z významných obsahových jednotek, které umožňují vhled do problematiky mentálního postižení, zvláštností vnímání osob s mentální retardací, vymezení terapeutických přístupů a metod, které se využívají v edukaci osob s mentálním postižením a specificky pak vymezení metody Snoezelen. Teoretickou část můžeme charakterizovat jako monografickou proceduru, která využívá technik analýzy dokumentů, obsahové analýzy zdrojů a textů domácí a také zahraniční provenience. Výzkumná část práce má charakter jak kvantitativního, tak kvalitativního výzkumu, které směřují ke společnému cíli, a to ke zmapování aktuálního využívání metody Snoezelen v České republice a posouzení efektivity metody Snoezelen. U kvantitativního šetření byla použita technika dotazníku, u šetření kvalitativního pak techn.
Main subject of this dissertation is the use of multisensory method called Snoezelen in people with mental defects. Dissertation is divided into two parts - theoretical and empirical (research part). First monothematic part is based on four meaningful units which make up possible views to problems of defining mental retardation, features, characteristics and specifics of perception of people with mental retardation, special therapeutic approaches and methods used in this population, at least also multisensory method Snoezelen. Our research has got two parts - quantitative and qualitative. Both parts lead to the complex aim which is the maping of actual use of method Snoezelen in the Czech Republic and establishment of its effectivity. As a research techniques were chosen in the first part statistical questionnaire and in the second part adequate technique of case studies. The empirical part contains all appropriate paragraphes and sections about methodology, analysis, gathering info.
Popis jednotky:Vedoucí práce: Petr Franiok.
Fyzický popis:270 l.