Význam mateřského jazyka v jinojazyčné společnosti

Tématem této bakalářské práce je význam mateřského jazyka pro imigranta v jinojazyčné společnosti. Význam jazyka pro člověka je vysvětlován na dvou úrovních. Za prvé na základě lingvistických teorií, ve kterých je tématem význam jazyka pro jedincovo myšlení a vnímaní. Jazyk vystupuje jako prvek skrz...

Celý popis

Uloženo v:
Podrobná bibliografie
Hlavní autor: Králíková, Andrea, 1982- (Autor práce)
Další autoři: Kašparová, Irena, 1974- (Vedoucí práce)
Typ dokumentu: VŠ práce nebo rukopis
Jazyk:Čeština
Vydáno: 2007.
Témata:
On-line přístup:http://is.muni.cz/th/144170/fss_b/
Obálka
Popis
Shrnutí:Tématem této bakalářské práce je význam mateřského jazyka pro imigranta v jinojazyčné společnosti. Význam jazyka pro člověka je vysvětlován na dvou úrovních. Za prvé na základě lingvistických teorií, ve kterých je tématem význam jazyka pro jedincovo myšlení a vnímaní. Jazyk vystupuje jako prvek skrze který strukturujeme náš okolní svět. Druhý význam mateřského jazyka je spojen s imigrantovou etnicitou. Jazyk tady vystupuje jako prvek skupinové soudržnosti a identity. Když byl v této práci prokázán reálný význam mateřského jazyka imigranta pro imigranta, dalším bodem této práce je otázka, jestli mateřský jazyk imigranta brání či podporuje integraci imigranta do většinové společnosti. Toto bylo zkoumáno na základě analýza situace, ve které je člověk nucen se svého mateřského jazyka vzdát. Zjištěním práce je, že mateřský jazyk podporuje integraci do hostitelské společnosti, a právě jeho ztráta či potlačení, integraci do většinové společnosti zhoršuje.
This bachelory work is interesting in signification of home language for foreigners, who live in other-language society. Significance of home language is explained on two levels. Firstly, significance of home language is base on linguistic theories, in which is home-language seen as part of human thinking and seeing the world. The langage gets out of this analysis as component through which we structured our world. Second significance of foreigner’s home language is connected with etnicity. Language out of this analysis as component of group identity and cohesion. Next point of this work is question, if home language could be component which help or not help to foreigners integration to other-language society. This was base on analysis of situation, in which is foreigners press upon to give up of his home language. The result of this work was, that home language of foreigners help foreigners to integration to other-language society, becouse of , measurement of knowledge of home language has influence on mesurement of knowledge of other language.
Popis jednotky:Vedoucí práce: Irena Kašparová.
Fyzický popis:41 l.