Molekulární příčiny hyperkinetické poruchy u dětí /

Hyperkinetická porucha (ADHD) patří mezi nejčastější dětské psychiatrické onemocnění, vyskytuje se u 5-8% dětské populace. Projevuje se poruchou pozornosti, nadměrnou aktivitou a impulsivitou. ADHD je heterogenní porucha související se změnou neurotransmisí katecholaminů (dopamin, noradrenalin) v ba...

Celý popis

Uloženo v:
Podrobná bibliografie
Hlavní autor: Prokešová, Jarmila (Autor práce)
Další autoři: Šerý, Omar, 1972- (Vedoucí práce)
Typ dokumentu: VŠ práce nebo rukopis
Jazyk:Čeština
Vydáno: 2007
Témata:
On-line přístup:http://is.muni.cz/th/85265/prif_m/
Obálka
Popis
Shrnutí:Hyperkinetická porucha (ADHD) patří mezi nejčastější dětské psychiatrické onemocnění, vyskytuje se u 5-8% dětské populace. Projevuje se poruchou pozornosti, nadměrnou aktivitou a impulsivitou. ADHD je heterogenní porucha související se změnou neurotransmisí katecholaminů (dopamin, noradrenalin) v bazálních gangliích a prefrontálním kortexu. Mezi rizikové faktory vzniku hyperkinetické poruchy jsou faktory negenetické (nízká porodní váha, perinatální hypoxie, vliv toxických látek v prenatálním období) a genetické. Důkazem heritability hyperkinetické poruchy jsou výsledky rodinných a adopčních studií a studií dvojčat, v posledním desetiletí i molekulárně-biologických studií. Molekulárně-biologické studie se zaměřují na výzkum vlivu tzv. kandidátních genů na patogenezi hyperkinetické poruchy. Tato práce zejména shrnuje dosud publikované molekulárně-biologické studie ve vztahu k ADHD a hodnotí jejich výsledky.
Attention-deficit hyperactivity disorder (ADHD) belongs to the most common child psychiatric disorder with a prevalence rate 5-8% of children population. This disorder is characterized by problems in the areas of attention, over activity and impulse control. ADHD is a clinically heterogeneous syndrome associated with change neurotransmissions catecholamines (dopamine, noradrenaline) in basal ganglia and prefrontal cortical regions. Risk factors of the pathogenesis are non-genetic factors (low weight at birth, prenatal hypoxia and influence of toxic substances during the prenatal period) and genetic factors. Strong evidence for a genetic component has been provided from twin, family, adoption studies and also molecular-biology methods in the past ten years. Molecular-biology studies are focused on the research of influence of so-called candidate genes in the pathogenesis of ADHD. This thesis especially summarises results of these studies.
Popis jednotky:Vedoucí práce: Omar Šerý
Fyzický popis:112 listů