Význam svépomocných skupin v systému léčby poruch příjmu potravy

Práce se zabývá svépomocnými skupinami jako možností, jak léčit poruchy příjmu potravy. Cílem bakalářské práce bylo zjistit, jaký je rozdíl ve vnímání významu léčby poruch příjmu potravy ve svépomocných skupinách ze subjektivního hlediska klientek svépomocné skupiny a pracovníků, kteří fungování sku...

Celý popis

Uloženo v:
Podrobná bibliografie
Hlavní autor: Králová, Tereza (Autor práce)
Další autoři: Čechová, Jana, 1980- (Vedoucí práce)
Typ dokumentu: VŠ práce nebo rukopis
Jazyk:Čeština
Vydáno: 2007.
Témata:
On-line přístup:http://is.muni.cz/th/144369/fss_b/
Obálka
Popis
Shrnutí:Práce se zabývá svépomocnými skupinami jako možností, jak léčit poruchy příjmu potravy. Cílem bakalářské práce bylo zjistit, jaký je rozdíl ve vnímání významu léčby poruch příjmu potravy ve svépomocných skupinách ze subjektivního hlediska klientek svépomocné skupiny a pracovníků, kteří fungování skupin zajišťují. Bylo zvlášť srovnáváno, jak jejich význam vnímají klientky a jak pracovníci. Kvalitativní výzkum provedený formou rozhovorů s pracovníky a klienty přinesl následující výsledky: svépomocné skupiny by měly být součástí komplexní léčby poruch příjmu potravy, ale měly by se kombinovat i s jiným typem léčby, protože jsou spíše podpůrným prvkem než samostatnou léčbou. Vnímání skupin klientkami je spíše pozitivní a na rozdíl od pracovníků jsou ochotné připustit, že je možné se docházením na svépomocnou skupinu vyléčit. Rizik a nevýhod skupiny si nejsou klientky příliš vědomy, kdežto pracovníci je vnímají poměrně intenzivně.
This thesis concerns with self-helping groups as a one of ways how to treat the eating disorders. The aim of this work is detecting how differently self-helping groups are perceived by clients and employees as a solution of eating disorders. I evaluate separately group of clients and group of employees and than I compare them. The qualitative research was done interviewing the employees and the clients. On the basis of this research I can say that the self-helping groups are very important part of eating disorders treatment system, but for the best goal of treatment there is necessity to combine this ways with another. Self-helping groups have special supportive function, but they can not substitute all the components of eating disorders treatment. Clients’s attitude towards the function of self-helping groups in eating disorders treatment is positive and most of them believe that the self-helping group can help them for getting better. The real risks and dangers are not completely perceived by clients. On the other hand there is very good knowledge of these negative sides of self-helping groups from employees, who clarify the requirement of combining the ways of eating disorders treatment.
Popis jednotky:Vedoucí práce: Jana Čechová.
Fyzický popis:70 l. : tab., il.