Proměnlivost demografické struktury populací hraboše polního v zemědělské krajině

Příčiny a mechanismy způsobující periodické fluktuace populačních početností drobných hrabošovitých hlodavců jsou intenzívně studovány již téměř jedno století. Ve střední Evropě je zájem zaměřen zejména na studium populační dynamiky hraboše polního (Microtus arvalis, Pallas 1778), který je typickým...

Celý popis

Uloženo v:
Podrobná bibliografie
Hlavní autor: Jánová, Eva (Autor práce)
Další autoři: Tkadlec, Emil, 1956- (Vedoucí práce)
Typ dokumentu: VŠ práce nebo rukopis
Jazyk:Čeština
Vydáno: 2006.
Témata:
On-line přístup:http://is.muni.cz/th/11375/prif_d/
Obálka
Popis
Shrnutí:Příčiny a mechanismy způsobující periodické fluktuace populačních početností drobných hrabošovitých hlodavců jsou intenzívně studovány již téměř jedno století. Ve střední Evropě je zájem zaměřen zejména na studium populační dynamiky hraboše polního (Microtus arvalis, Pallas 1778), který je typickým a nejhojnějším představitelem hrabošovitých v otevřené zemědělské krajině. Poznání změn v demografické struktuře závislých na populační hustotě je pro pochopení kausality procesů vedoucích k populační změně nezbytné. V letech 1996-1998 a 2001-2003 jsme v přírodní populaci na jižní Moravě studovali pomocí metody očních čoček změny ve věkové struktuře v průběhu populačního cyklu. Zjistili jsme, že ve fázi vrcholu a poklesu početnosti je populace starší než ve fázi růstové. Následným detailním rozborem v laboratorních podmínkách jsme ale došli k závěru, že metoda určování věku pomocí očních čoček má tendenci podhodnocovat skutečné stáří jedinců ve vyšších věkových třídách.
The causes and mechanisms underlying the periodic fluctuations in population density observed in some vole species have been studied extensively for almost one century. In central Europe, the research has focused mainly on studying population dynamics of the common vole (Microtus arvalis, Pallas 1778), the typical and most abundant vole species inhabiting open habitats in an agricultural landscape. Detailed knowledge of demographic changes during the population cycle is a prerequisite for better understanding of processes leading to the population change. In 1996-1998 and 2001-2003, we investigated the multiannual changes in age structure in a natural population in south Moravia using the eye lens mass method. We found that the peak and decline population was older than the increasing one. However, the subsequent detailed analyses in the lab have led us to conclude that the method of eye lenses tends to underestimate age in older animals.
Popis jednotky:Vedoucí práce: Emil Tkadlec.
Fyzický popis:38 l., 6 příl.