Lesní vegetace Moravského krasu

Cílem této bakalářské práce je vytvoření numerické klasifikace lesní vegetace CHKO Moravský kras a studium vztahu mezi podmínkami prostředí a druhovou variabilitou. Analyzovala jsem, jaká existuje vazba mezi typy stanoviště a typy vegetace. Ve vegetačním období roku 2005 jsem se zabývala listnatými...

Celý popis

Uloženo v:
Podrobná bibliografie
Hlavní autor: Michalcová, Dana, 1983- (Autor práce)
Další autoři: Chytrý, Milan, 1967- (Editor)
Typ dokumentu: VŠ práce nebo rukopis
Jazyk:Čeština
Vydáno: 2006
Témata:
Obálka
Popis
Shrnutí:Cílem této bakalářské práce je vytvoření numerické klasifikace lesní vegetace CHKO Moravský kras a studium vztahu mezi podmínkami prostředí a druhovou variabilitou. Analyzovala jsem, jaká existuje vazba mezi typy stanoviště a typy vegetace. Ve vegetačním období roku 2005 jsem se zabývala listnatými lesy. Zapsala jsem 33 fytocenologických snímků stratifikovaných podle přírodních podmínek stanoviště. Použila jsem devítistupňovou Braun-Blanquetovu stupnici dominance a abundance (Moravec et al. 1994). Pomocí shlukové analýzy jsem je rozdělila do tří skupin. V první skupině snímků jsou zastoupeny druhy svazu Fagion Luquet 1926 s podsvazy Eu-Fagenion Oberdorfer 1957 (květnaté bučiny) a Cephalanthero-Fagenion Tüxen in Tüxen et Oberdorfer 1958 (vápnomilné bučiny) a svazu Luzulo-Fagion Lohmeyer et Tüxen in Tüxen 1954 (acidofilní bučiny). Ve skupině 2 se vyskytují druhy diagnostické pro svaz Carpinion Issler 1931 (hercynské a karpatské dubohabřiny). Skupinu 3 představují snímky s druhy charakteristickými pro svaz Tilio-Acerion Klika 1955.
The classification of broad-leaved forest vegetation in the Moravian Karst is presented. The goal of this study was to classify a set of environmentally stratified relevés using a cluster analysis. I analysed relationships between habitat and vegetation types. I recorded 33 phytosociological relevés using nine-degree Braun-Blanquet combined scale of dominance and abundance (Moravec et al. 1994). I distinguished three groups. Group 1 includes relevés of the alliance Fagion Luquet 1926 with the suballiances Eu-Fagenion Oberdorfer 1957 (herb-rich beech forests) and Cephalanthero-Fagenion Tüxen in Tüxen et Oberdorfer 1958 (limestone beech forests) and the alliance Luzulo-Fagion Lohmeyer et Tüxen in Tüxen 1954 (acidophilous beech forests). Group 2 contains relevés of the alliance Carpinion Issler 1931 (Hercynian oak-hornbeam forests and Carpathian oak-hornbeam forest). Group 3 is represented by relevés with species diagnostic of the alliance Tilio-Acerion Klika 1955. I studied six environmental factors.
Popis jednotky:Vedoucí práce: Milan Chytrý
Fyzický popis:1 CD-ROM