Možnosti konzervativní a chirurgické korekce presbyopie /

Presbyopie je fyziologický stav vyskytující se ve vyšším věku, který má za následek neostré vidění na blízkou vzdálenost. Řešení takto vzniklých zrakových problémů lze uplatnit konzervativní cestou, a to pomocí jednoohniskových, Presbyopie je fyziologický stav vyskytující se ve vyšším věku, který má...

Full description

Saved in:
Bibliographic Details
Main Author: Němcová, Klára (Dissertant)
Other Authors: Synek, Svatopluk, 1951- (Thesis advisor)
Format: Thesis Manuscript
Language:Czech
Published: 2006.
Subjects:
Online Access:http://is.muni.cz/th/51291/lf_m/
Cover Image
Description
Summary:Presbyopie je fyziologický stav vyskytující se ve vyšším věku, který má za následek neostré vidění na blízkou vzdálenost. Řešení takto vzniklých zrakových problémů lze uplatnit konzervativní cestou, a to pomocí jednoohniskových, Presbyopie je fyziologický stav vyskytující se ve vyšším věku, který má za následek neostré vidění na blízkou vzdálenost. Řešení takto vzniklých zrakových problémů lze uplatnit konzervativní cestou, a to pomocí jednoohniskových, bifokálních či progresivních brýlových čoček, nebo kontaktních čoček metodou monovision či užitím víceohniskových kontaktních čoček. Jiným způsobem řešení těchto zrakových komplikací je refrakční chirurgie. Zde se používá k implantaci některý z moderních typů umělých nitroočních čoček snažících se nahradit akomodační funkci původní nitrooční čočky, či opět metoda monovision, a to za pomocí implantace umělé nitrooční čočky, nitrooční kontaktní čočky, či refrakčním zásahem na rohovce. Praktická část diplomové práce pojednává o názorech kl.
Presbyopia is a physiological condition occurring in an older age which results in a non-sharp vision at a near proximity. The solution of visual problems arisen this way may be applied in a conservative way, namely with the help of monofocal, bifocal or progressive lens of glasses or with the help of contact lens by the method of monovision or by the use of multifocal contact lens. Another way of solution of these visual complications is a refractive surgery. Here there are some of modern types of artificial lens used at implantation which types try to substitute an accomodation function of original intraocular lens or there is a method monovision used again which is true with the help of implantation of artificial intraocular lens, intraocular contact lens or by the way of refractive interference in cornea. A practical part of my diploma thesis deals with opinions of clients concerning individual ways of presbyopia correction and determination of its advantages and disadvantages.
Item Description:Vedoucí práce: Svatopluk Synek.
Physical Description:81 l. : grafy + oponentský posudek.