Domácí násilí

Domácí násilí je v současnosti velice diskutovaným problémem. V Parlamentu ČR jsou projednávány, a naštěstí některé i přijímány, zákony, které by mohly pomoci zlepšit postavení jeho obětí. Ačkoli pod pojem domácí násilí řadíme násilí páchané jakýmkoli rodinným příslušníkem na jakémkoli jiném členovi...

Full description

Saved in:
Bibliographic Details
Main Author: Košutová, Alena (Dissertant)
Other Authors: Fryšták, Marek, 1974- (Thesis advisor)
Format: Thesis Manuscript
Language:Czech
Published: 2006.
Subjects:
Online Access:http://is.muni.cz/th/61144/pravf_m/
Cover Image
Description
Summary:Domácí násilí je v současnosti velice diskutovaným problémem. V Parlamentu ČR jsou projednávány, a naštěstí některé i přijímány, zákony, které by mohly pomoci zlepšit postavení jeho obětí. Ačkoli pod pojem domácí násilí řadíme násilí páchané jakýmkoli rodinným příslušníkem na jakémkoli jiném členovi rodiny, toto pojetí by bylo příliš široké pro rozsah diplomové práce a tudíž tato práce pojednává pouze o partnerském násilí. A protože u tohoto typu násilí převládá agrese ze strany muže vůči partnerce, zabývám se pouze touto situací, aniž bych však popírala existenci opačného případu. Část práce je věnována mezinárodnímu zakotvení ochrany žen před domácím násilím a také neoddiskutovatelně významné činnosti neziskových organizací. Domácí násilí je komplexní problém, který vyžaduje, i v rámci práva, interdisciplinární přístup. Zasahuje do práva občanského, rodinného, přestupkového a policejního, a trestní právo by mělo nastoupit až za situace, kdy problém není možné řešit některým z jejich .
Domestic violence is a topic very debated in the Czech Republic during a few last years. The objective of my diploma thesis is to collect as much as possible information about this topic to be able to evaluate the progress the czech law has reached and suggest what kind of additional change is necessary. Within this thesis it is practically impossible to look at all the forms of the domestic violence and that is why this work concentrates only on domestic violence where the victims are women. Domestic violence is a very comprehensive topic and therefore the definition itself must be explained as well as the general questions, forms, psychological aspects and victimology. There are some international instruments, e. g. within the United Nations and the Council of Europe, for the protection of the right of women to be protected from (domestic) violence. For this purpose, several treaties, recommendations and other activities must be mentioned. This thesis deals especially with the Conv.
Item Description:Vedoucí práce: Marek Fryšták.
Diplomová práce obhájena zároveň jako rigorózní.
Physical Description:169 l.