Operační rána z pohledu pacienta /

Předložená bakalářská práce pojednává o operační ráně a jejím vlivu na pacienta. Práce je rozdělena do dvou částí. Teoretická část rozebírá péči o chirurgického pacienta před a po operačním výkonu a hojení rány. Dále se věnuje péči o pooperační jizvu, výživě chirurgického pacienta a psychickému zatí...

Full description

Saved in:
Bibliographic Details
Main Author: Ledahudcová, Monika (Dissertant)
Other Authors: Pospíšilová, Alena, 1981- (Thesis advisor)
Format: Thesis Manuscript
Language:Czech
Published: 2018
Subjects:
Online Access:http://is.muni.cz/th/gun2k/
Cover Image
Description
Summary:Předložená bakalářská práce pojednává o operační ráně a jejím vlivu na pacienta. Práce je rozdělena do dvou částí. Teoretická část rozebírá péči o chirurgického pacienta před a po operačním výkonu a hojení rány. Dále se věnuje péči o pooperační jizvu, výživě chirurgického pacienta a psychickému zatížení pacientů v chirurgii. V praktické části práce je hodnocen pohled pacienta na operační ránu metodou dotazníkového šetření. Závěr práce popisuje návrhy na řešení zjištěných nedostatků.
Proposed bachelor thesis deals with the surgical wound and its effect on the patient. The thesis is divided into two parts – theoretical and practical. Theoretical part analyses the care for a patient before and after surgery and healing of the surgical wound. Further on, it focuses on care for the surgical wound, nourishment of the patient, and psychological load put on patients in surgery. The practical part examines patient’s view of the surgical wound through a questionnaire survey. The finishing part of the work suggests solutions to complications found in the processes.
Item Description:Vedoucí práce: Alena Pospíšilová
Physical Description:73 listů