Metabolizmus thiaminu během fyziologické a gestačním diabetes komplikované gravidity

Thiamin patří do skupiny ve vodě rozpustných vitaminů. Thiamin a jeho fosforečné estery hrají důležitou roli v energetickém metabolizmu. U diabetu dochází k narušení metabolizmu thiaminu, což negativně ovlivňuje nejen vlastní metabolickou poruchu, ale i rozvoj pozdních diabetických komplikací. Domní...

Full description

Saved in:
Bibliographic Details
Main Author: Kudláč, Roman (Dissertant)
Other Authors: Pácal, Lukáš (Thesis advisor)
Format: Thesis Manuscript
Language:Slovak
Published: 2014
Subjects:
Online Access:http://is.muni.cz/th/357404/prif_m/
Cover Image
Description
Summary:Thiamin patří do skupiny ve vodě rozpustných vitaminů. Thiamin a jeho fosforečné estery hrají důležitou roli v energetickém metabolizmu. U diabetu dochází k narušení metabolizmu thiaminu, což negativně ovlivňuje nejen vlastní metabolickou poruchu, ale i rozvoj pozdních diabetických komplikací. Domníváme se, že tento mechanizmus by se mohl podílet na přechodě gestačního diabetu do permanentního po porodu u predisponovaných žen. Cílem práce je studium metabolizmu thiaminu v těhotenství a jeho případné změny spojené s gestačním diabetem. Taktéž sledovat vybrané parametry (plazmatické koncentrace thiaminu, koncentrace erytrocytárního thiamin difosfátu a aktivitu transketolázy v erytrocytech) u těhotných žen a porovnávat je mezi podskupinami zdravých těhotných žen a žen s gestačním diabetem. Taktéž budou srovnané sledované parametry mezi podskupinami žen, (i) u kterých post partum přetrval diabetes nebo jiná forma glukózové intolerance, a (ii) u kterých post partum diabetes vymizel.
Thiamine is water soluble vitamin. Thiamine and its phosphate esters play fundamental role in energetic metabolism. Thiamine metabolism is disrupted with diabetes mellitus, which negatively influences metabolic disorder itself and development of its late complications. We hypothesized that thiamine status during a pregnancy may influent conversion of a gestational diabetes to permanent diabetes for predisposed women. The aim of this thesis was study metabolism of thiamine and its changes during gestational diabetes. Concentrations of plasma thiamine and concentration thiamine diphosphate in erythrocytes were determined by HPLC, and activity of transketolase was determined by enzymatic reaction. Obtained values were compared among patients with gestational diabetes and women with physiological pregnancy. Values were comparing among subgroups of woman with glucose intolerance or diabetes postpartum and women without complications after delivery.
Item Description:Vedoucí práce: Lukáš Pácal
Physical Description:51 l. : il.