Metody přípravy grafénu

V této bakalářské byly studovány možnosti přípravy grafénu mechanickou metodou a pomocí depozice z plynné fáze za různých podmínek. Při přípravě grafénu mechanickou metodou byly použity různé druhy zdrojů grafitu a křemíková deska s vrstvou oxidu křemíku. Depozice z plynné fáze pak byla prováděna na...

Full description

Saved in:
Bibliographic Details
Main Author: Jelínek, Petr (Dissertant)
Other Authors: Jašek, Ondřej, 1975- (Thesis advisor)
Format: Thesis Manuscript
Language:Czech
Published: 2012
Subjects:
Online Access:http://is.muni.cz/th/324198/prif_b/
Cover Image
Description
Summary:V této bakalářské byly studovány možnosti přípravy grafénu mechanickou metodou a pomocí depozice z plynné fáze za různých podmínek. Při přípravě grafénu mechanickou metodou byly použity různé druhy zdrojů grafitu a křemíková deska s vrstvou oxidu křemíku. Depozice z plynné fáze pak byla prováděna na měděné fólii pomocí metanového prekurzoru v laboratorní peci za vysoké teploty. Vybrané vzorky z provedených experimentů byly následně analyzovány pomocí optického mikroskopu a Ramanovy spektroskopie.
This bachelor thesis studies the possibilities of graphene synthesis at different conditions by means of chemical vapour deposition and by the mechanical method. Various graphite sources together with a silicon oxide coated silicon wafer were used when preparing graphene by the mechanical method. The gas vapour deposition was carried out on a copper foil with the help of methane precursor at high temperatures in a laboratory furnace. Selected samples from the experiments were subsequently analyzed by optical microscopy and Raman spectroscopy.
Item Description:Vedoucí práce: Ondřej Jašek
Physical Description:61 l.