Dynamické MR zobrazování na základě T1 kontrastu

Tato práce obsahuje stručné shrnutí teorie pro statické i dynamické zobrazování na základě T1 kontrastu v MRI. Dále jsou zde uvedeny hlavní metody pro akvizici snímků s využitím paramagnetických kontrastních látek. Experimentální část práce se zabývá zobrazováním na základě T1 kontrastu za využití c...

Celý popis

Uloženo v:
Podrobná bibliografie
Hlavní autor: Malá, Aneta (Autor práce)
Další autoři: Starčuk, Zenon, 1962- (Vedoucí práce)
Typ dokumentu: VŠ práce nebo rukopis
Jazyk:Čeština
Vydáno: 2011
Témata:
On-line přístup:http://is.muni.cz/th/211542/prif_m/
Obálka
Popis
Shrnutí:Tato práce obsahuje stručné shrnutí teorie pro statické i dynamické zobrazování na základě T1 kontrastu v MRI. Dále jsou zde uvedeny hlavní metody pro akvizici snímků s využitím paramagnetických kontrastních látek. Experimentální část práce se zabývá zobrazováním na základě T1 kontrastu za využití chloridu manganatého jako kontrastní látky pro statické i dynamické snímání. Měření probíhala na dvou přístrojích s odlišnou intenzitou statického magnetického pole - 1,5 T a 4,7 T. Pro účely experimentů byly sestaveny statické i dynamické fantomy, které byly měřeny sekvencí SE, GE, FLASH a turboFLASH. Výsledné získané snímky a vypočtené hodnoty podélných relaxačních časových konstant pro různé koncentrace kontrastní látky jsou zhodnoceny ve vztahu k sekvencím i použitým přístrojům.
This thesis contains a brief summary of static and dynamic MRI theory based on T1-weighted conrasts. A description of common MRI sequences and acquisition methods usefull for dynamic contrast enhanced imaging is also included. The experimental part of the thesis is focused on T1-weighted dynamic contrast enhanced imaging (DCE) and using manganeese chlorine (MnCl2) as a contrast agent for static and dynamic imaging. Experimental T1 measuring was done using two different instruments with different intensity of magnetic field, first with 1,5 T and second with 4,7 T. Series of static and dynamic phantoms were created to suit needs of experiments using SE, GE, FLASH and turboFLASH sequences. Resulting images and calculated values were examined closely, as was their relations to used instrument, sequence, phantom or enviromental conditions.
Popis jednotky:Vedoucí práce: Zenon Starčuk
Fyzický popis:90 l. : fotogr. příl.