Vývoj a optimalizace detekčního postupu v diagnostice Legionella pneumophila metodami molekulární diagnostiky

Bakterie rodu Legionella jsou schopné oportunní infekce dýchacích cest člověka, kde mohou způsobit závažné onemocnění plic, které končí smrtí až ve 20 % případů. Současné diagnostické metody legionel jsou časově i technicky náročné a často neposkytují dostatečnou specificitu a citlivost. Cílem práce...

Full description

Saved in:
Bibliographic Details
Main Author: Baryal, Atal (Dissertant)
Other Authors: Horváth, Radek, 1972- (Thesis advisor)
Format: Thesis Manuscript
Language:Czech
Published: 2010
Subjects:
Online Access:http://is.muni.cz/th/184349/prif_m/
Cover Image
Description
Summary:Bakterie rodu Legionella jsou schopné oportunní infekce dýchacích cest člověka, kde mohou způsobit závažné onemocnění plic, které končí smrtí až ve 20 % případů. Současné diagnostické metody legionel jsou časově i technicky náročné a často neposkytují dostatečnou specificitu a citlivost. Cílem práce je konstrukce a charakterizace metody real-time PCR pro duplexní detekci Legionella pneumophila a Legionella species a její zavedení do praxe.
Bacterial genus Legionella can occasionally cause severe human respiratory tract infection leading to fatal consequences in 20 % of cases. Current diagnostic methods for Legionella detection are time-consuming and do not offer sufficiently specific and sensitive results. Goal of this thesis was development and characterization of diagnostic method for duplex detection of Legionella pneumophila and Legionella species by real-time PCR and its implementation to laboratory field.
Item Description:Vedoucí práce: Radek Horváth
Physical Description:67 l., [19] l. příl.