Deriváty bicyklo[1,1,1]pentanu

Tato rigorózní práce se zabývá metodami přípravy 1-aryl-bicyklo[1.1.1]pentanů a [n]staffanů. Dále se práce zabývá využitím derivátů bicyklo[1.1.1]pentanu v supramolekulární chemii. V úvodním souhrnu literatury jsou přehledně zpracovány obě tematické linie spolu s chemií [1.1.1]propellanu – základní...

Full description

Saved in:
Bibliographic Details
Main Author: Bartoš, Petr (Dissertant)
Other Authors: Mazal, Ctibor, 1958- (Thesis advisor)
Format: Thesis Manuscript
Language:Czech
Published: 2008
Subjects:
Online Access:http://is.muni.cz/th/63533/prif_r/
Cover Image
Description
Summary:Tato rigorózní práce se zabývá metodami přípravy 1-aryl-bicyklo[1.1.1]pentanů a [n]staffanů. Dále se práce zabývá využitím derivátů bicyklo[1.1.1]pentanu v supramolekulární chemii. V úvodním souhrnu literatury jsou přehledně zpracovány obě tematické linie spolu s chemií [1.1.1]propellanu – základní suroviny. Experimentální část práce zahrnuje popis užitých materiálů, metod a procedur přípravy nových látek s jejich charakterizací. Závěrečná část práce se zaměřuje na výsledky výzkumu, které ukazují na možnost: a) přípravy 1-aryl-bicyklo[1.1.1]pentanů niklem katalyzovanou reakcí 1-halogen-bicyklo[1.1.1]pentanů s arylorganokovy; b) přípravy „host-guest“ komplexů [2]staffanů s beta-cyklodextrinem a kukurbit[7]urilem.
This rigorous thesis deals with methods for preparation of 1-aryl-bicyclo[1.1.1]pentanes and [n]staffanes. The manuscript also focuses on their applications in supramolecular chemistry. The introductory chapters provide comprehensive overview on the subject including chemistry of [1.1.1]propellane – key starting material. The experimental part involves description of materials, methods and synthetic procedures followed by characterization of new compounds. The conclusion part discloses research results, which show following possibilities: a) 1-aryl-bicyclo[1.1.1]pentanes preparation via nickel catalyzed reaction of 1-halo-bicyclo[1.1.1]pentanes and aryl organometallics; b) formation of host-guest complexes of [2]staffanes with beta-cyclodextrin and cucurbit[7]uril.
Item Description:Vedoucí práce: Ctibor Mazal.
Physical Description:49 l., [3] l. příl.