Mezisvěty: organizované zaměstnávání migrantů z Ukrajiny v České republice

Mezisvěty: organizované zaměstnávání migrantů z Ukrajiny v České republice Během devadesátých let se Česko stalo zemí, kde nemalá část Ukrajinců nachází zaměstnání. Povětšinou na sekundárním trhu práce, v šedé ekonomice, v neprestižních, v nestabilních povoláních. Již záhy se také zrodil takzvaný „k...

Full description

Saved in:
Bibliographic Details
Main Author: Nekorjak, Michal, 1976- (Dissertant)
Other Authors: Možný, Ivo, 1932-2016 (Thesis advisor)
Format: Thesis Manuscript
Language:Czech
Published: 2010
Subjects:
Online Access:http://is.muni.cz/th/10048/fss_d/
Description
Summary:Mezisvěty: organizované zaměstnávání migrantů z Ukrajiny v České republice Během devadesátých let se Česko stalo zemí, kde nemalá část Ukrajinců nachází zaměstnání. Povětšinou na sekundárním trhu práce, v šedé ekonomice, v neprestižních, v nestabilních povoláních. Již záhy se také zrodil takzvaný „klientský systém“ organizující tuto pracovní migraci, jehož ústředními aktéry jsou prostředníci - „klienti“. Je to vrstva podnikatelů, která se původně vydělila z migrujících pracovníků. Chopili se role manažerů, kteří zprostředkovávají svým krajanům pracovní místa u zdejších zaměstnavatelů, zajišťují ubytování, vybavení dokladů a řadu dalších služeb. „Klientský systém“ je však také poměrně kontroverzní. Spolupodílí se na organizování neregulérní práce a nelegální migrace. Je také známo, že vztahy migrantů vůči „klientům“ jsou silně nerovné, což bývá i zneužíváno. Nepřehlédnutelné je také propojení s organizovaným zločinem, který mezi prostředníky vybírá výpalné a poskytuje jim za to „ochran.
“Interworlds”: Organized Employing of Migrants from Ukraine in the Czech Republic Throughout the 1990s the Czech Republic became a country where a considerable part of Ukrainians found a job – mostly on secondary labour market, in grey economy, and low prestigious, unstable jobs. Soon after a so called “client system” was established organizing this very labour migration, the main actors of which were middlemen – “clients”. They are entrepreneurs who originally differentiated from migrating workers. They hold a role of managers who mediate jobs for their co-ethnics in firms in the Czech Republic, provide accommodation and necessary documents and a number of other services. The “client system” is, however, controversial at the same time since it also often organizes irregular work and illegal migration. It is also known that the relationship between migrants and “clients” are highly unequal, which often leads to their exploitation. Another controversial issue is the connection with org.
Item Description:Vedoucí práce: Ivo Možný.
Physical Description:180 l. : příl.