Laktózová intolerance versus laktózová tolerance

Tato bakalářská práce se zabývá důležitostí laktózy v lidském životě. Více jak 70% světové populace má hypolaktázii, která zůstává často nediagnostikována a může tak být příčinou některých chorob. Tento velký výskyt se stal základem spekulací, zda deficience laktázy vlastně není „normální“ či „přiro...

Full description

Saved in:
Bibliographic Details
Main Author: Suchodolová, Veronika, 1982- (Dissertant)
Other Authors: Matějová, Halina, 1954- (Thesis advisor)
Format: Thesis Manuscript
Language:Czech
Published: 2009
Subjects:
Online Access:http://is.muni.cz/th/60108/lf_b/
Cover Image
Description
Summary:Tato bakalářská práce se zabývá důležitostí laktózy v lidském životě. Více jak 70% světové populace má hypolaktázii, která zůstává často nediagnostikována a může tak být příčinou některých chorob. Tento velký výskyt se stal základem spekulací, zda deficience laktázy vlastně není „normální“ či „přirozený“ stav a dosatečná aktivita laktázy i v dospělosti „abnormální“ mutace. Pozornost je zaměřena na příznaky, genetiku, výskyt, diagnostiku laktózové intolerance, stejně tak jsou zmíněny i možné terapeutické strategie. Kazuistiky v praktické části popisují čtyři ženy s laktózovou malabsorbcí.
This bacherol thesis deals with importance of lactose in human life. Approximately 70% of the world population has hypolactasia, which often remains undiagnosed and has the potential to cause some morbidity. The wide variation in prevalence has caused speculation that lactase deficieny is the „normal“ or „natural“ state, and the persistence of significant lactase activity into adult life is an „abnormal“ mutation. It discusses symptoms, genetics, prevalence, diagnosis of lactose intolerance and dietary management is also mentioned. Casuistries about four women with lactose malabsorption.
Item Description:Vedoucí práce: Halina Matějová
Physical Description:56 l.