Změny fyziologických a psychických funkcí v průběhu menstruačního cyklu u žen

Tato magisterská diplomová práce se snaží shrnout změny, které se odehrávají v ženském organismu v průběhu menstruačního cyklu. Popisuje základní anatomii ženských pohlavních orgánů a fyziologii menstruačního cyklu, která je podstatná pro pochopení těchto změn. Menstruační cyklus úzce souvisí s žens...

Full description

Saved in:
Bibliographic Details
Main Author: Buršíková, Vendula (Dissertant)
Other Authors: Králík, Miroslav, 1973- (Thesis advisor)
Format: Thesis Manuscript
Language:Czech
Published: 2009.
Subjects:
Online Access:http://is.muni.cz/th/85067/prif_m/
Cover Image
Description
Summary:Tato magisterská diplomová práce se snaží shrnout změny, které se odehrávají v ženském organismu v průběhu menstruačního cyklu. Popisuje základní anatomii ženských pohlavních orgánů a fyziologii menstruačního cyklu, která je podstatná pro pochopení těchto změn. Menstruační cyklus úzce souvisí s ženskou sexualitou. Plodnost ženy je omezená na dobu několika málo dní v měsíci. Plodnost je rovněž soustředěna do několika desítek let mezi ukončením puberty a nástupem menopauzy. Ve své práci popisuji souvislosti mezi menstruačním cyklem, ženskou plodností, strategiemi výběru partnera u mužů a u žen a s tím související nevěrou. Protože výběr partnera je založen na atraktivitě jedince, je důležité pochopit jednotlivé složky ženské atraktivity. Ty jsou neměnné napříč světovými populacemi a shodují se s ukazateli plodnosti ženy. Patří sem věk, menstruace, ženská ňadra, hlas, tělesná symetrie, tělesné proporce a v neposlední řadě vlastnosti obličeje.
In my thesis I am trying to summarise the changes that happen in human female organism during the menstrual cycle. It describes the basic anatomy of female reproductive system, as well as the physiology, which is essential for the understanding of those changes. Menstrual cycle is closely related to human female sexuality. Fertility of a woman is reduced to only a few days during each month. It is also reduced to several decades between the puberty and menopause. My aim is to describe the relations between menstrual cycle, fertility, mate choosing strategy and related infidelity. Mate choosing strategy is based upon ones attractiveness. It is therefore essential to understand the various components of attractiveness, which are: the age, menstruation, female breasts, voice, body symmetry and proportions and the facial features. During the menstrual cycle, female body undergoes changes that lead to temporary change in attractiveness.
Item Description:Vedoucí práce: Miroslav Králík.
Physical Description:96 l., [1] l. příl.