Proposal of semiformal model of anonymity based cryptographic tasks and protocols and their analysis

Tématem této disertační práce je široká oblast kryptografie zabývající se anonymitou. Navrhli jsme semiformální model anonymních kanálů (protokolů pro anonymní komunikaci). Náš model zahrnuje velké množství typů anonymni komunikace, ačkoliv se soustřeďujeme na anonymitu odesílatele, přijemce a na tz...

Full description

Saved in:
Bibliographic Details
Main Author: Šprojcar, Josef (Dissertant)
Other Authors: Gruska, Jozef, 1933- (Thesis advisor)
Format: Thesis Manuscript
Language:English
Published: 2008.
Subjects:
Online Access:http://is.muni.cz/th/4242/fi_d/
Cover Image
Description
Summary:Tématem této disertační práce je široká oblast kryptografie zabývající se anonymitou. Navrhli jsme semiformální model anonymních kanálů (protokolů pro anonymní komunikaci). Náš model zahrnuje velké množství typů anonymni komunikace, ačkoliv se soustřeďujeme na anonymitu odesílatele, přijemce a na tzv. relationship anonymitu. Tyto jsou základní typy anonymity a mnoho ostatních typů z nich lze odvodit přímo nebo je lze odvodit s minimálním usilím. Náš model je založen na protokol grafech (grafy popisující komunikační vzory). Bezpečnostní vlastnosti jsou založeny na porovnávání těchto protokol grafů. Pokud jisté vlastnosti platí můžeme mluvit o anonymitě zajištěné protokolem. Náš model také zahrnuje novou myšlenku "přátel" - účastníků jimž je dovoleno znát identitu anonymního účastníka. Několik anonymních kanálů společně s jejich protokoly založených na problémů večěřících kryptografů je také prezentováno v práci. Tyto zahrnují protokoly pro nejzákladnější anonymní kanály (jsou to priva.
The thesis investigates a broad area of cryptography dealing with anonymity. We proposed a semi-formal model of anonymous channels (protocols for anonymous communication). Our model is able to capture many aspects of wide range of types of anonymous communication, however, we concentrate mostly on sender anonymity, receiver anonymity and relationship anonymity. These are the most basic types of anonymity and many others can be either derived from them or only slight modifications are required to include them into our model. Our model is based on protocol graphs (graphs describing communication patterns). Security properties are based on comparing these protocol graphs. If certain properties hold we can speak about anonymity achieved by a protocol. Our model also includes a novel idea of "friends" - participants who are allowed to know identity of some anonymous participant. Several anonymous channels together with their dining cryptographers based protocols are also presented in the .
Item Description:Vedoucí práce: Jozef Gruska.
Physical Description:195 l.