Úloha železa a vodíku v krystalové struktuře B- a Li- obsahujících silikátů

Předložená práce konfrontuje výsledky studia nominálně bezvodých minerálů se stopovým obsahem železa (Li-pyroxeny - spodumen) na straně jedné s minerály obsahujícími stechiometricky vázané železo a vodík na straně druhé (minerály skupiny axinitu). V první řadě je studován železem bohatý magnesioaxin...

Celý popis

Uloženo v:
Podrobná bibliografie
Hlavní autor: Filip, Jan, 1977- (Autor práce)
Další autoři: Novák, Milan, 1952- (Vedoucí práce)
Typ dokumentu: VŠ práce nebo rukopis
Jazyk:Čeština
Angličtina
Vydáno: 2008
Témata:
On-line přístup:http://is.muni.cz/th/16350/prif_d_b1/
Obálka
Popis
Shrnutí:Předložená práce konfrontuje výsledky studia nominálně bezvodých minerálů se stopovým obsahem železa (Li-pyroxeny - spodumen) na straně jedné s minerály obsahujícími stechiometricky vázané železo a vodík na straně druhé (minerály skupiny axinitu). V první řadě je studován železem bohatý magnesioaxinit z lokality Lažany (brněnský masiv) a téměř čistý feroaxinit z kontaminovaného pegmatitu prorážejícího magnetitovou polohu skarnového tělesa u Malešova. Za účelem detailního studia krystalochemie těchto minerálů byla použita elektronová mikroanalýza, infračervená spektroskopie a Mössbauerova spektroskopie na izotopu 57Fe. Chemické složení magnesioaxinitu z Lažan je blízké ideální stechiometrii, variabilní jsou obsahy hořčíku (1,02 až 0,71 atomů na vzorcovou jednotku - apfu), celkového železa (0,98 až 0,62 apfu) a manganu (0,41 až 0,19 apfu), přičemž 2 % z celkového železa jsou v podobě Fe3+ přítomny substitucí Fe3+Al-1 v pozici Z1. Tentýž substituční vektor byl potvrzen v případě jinak tém.
This doctoral thesis comprises a logical confrontation between nominally anhydrous minerals (also with trace amount of iron) and minerals containing stoichiometric contents of both hydrogen and iron; demonstrated on Li pyroxenes (spodumene) and minerals of axinite group, respectively. Minerals of axinite group, namely ferroan magnesioaxinite from Lažany (the Brno Batholith, Czech Republic) and near-end-member ferroaxinite from a contaminated pegmatite cutting the magnetite-rich portion of an Fe-skarn body near Malešov (Czech Republic) were studied by means of electron microprobe analysis, infrared spectroscopy and 57Fe Mössbauer spectroscopy in order to quantify their crystal chemistry. Chemical composition of ferroan magnesioaxinite is close to the general formula, it varies in the range: Mg = 1.02-0.71, Fe2+tot = 0.98-0.62, Mn = 0.41-0.19 (all in atoms per formula unit - apfu); ~2 % of Fe is trivalent displaying the substitutions Fe3+Al-1. The same vector was observed in the case of .
Popis jednotky:Vedoucí práce: Milan Novák
Fyzický popis:1 CD-ROM