Vybrané aspekty žurnalistické profese ve Švédsku a Norsku

Tato bakalářská práce nazvaná Vybrané aspekty žurnalistické profese ve Švédsku a Norsku představuje v kontextu mediálního systému profesionalizaci švédských a norských novinářů. Zdůrazněna je postupná krystalizace dvou ideálních typů novináře, vlčáka a vychovatele. Práce ukazuje, jak se navzájem ovl...

Full description

Saved in:
Bibliographic Details
Main Author: Petřek, Martin, 1986- (Dissertant)
Other Authors: Navrátilová, Svatava, 1949- (Thesis advisor)
Format: Thesis Manuscript
Language:Czech
Published: 2008.
Subjects:
Online Access:http://is.muni.cz/th/181099/fss_b/
Cover Image
Description
Summary:Tato bakalářská práce nazvaná Vybrané aspekty žurnalistické profese ve Švédsku a Norsku představuje v kontextu mediálního systému profesionalizaci švédských a norských novinářů. Zdůrazněna je postupná krystalizace dvou ideálních typů novináře, vlčáka a vychovatele. Práce ukazuje, jak se navzájem ovlivňují domácí tradice – typ vychovatele – a z liberálního modelu mediálního systému importovaná představa vlčáka. V této formě je tak vidět soužití profesionalizace a komercionalizace. Práce během sledování cesty novinářů k profesi prezentuje novináře jako sociální skupinu, jejich profesní organizace, vzdělávání žurnalistů i limity, které vycházejí z praxe. Podrobněji jsou představeny některé skupiny novinářů: ekonomičtí žurnalisté či novinářky.
This bachelor thesis – Selected Aspects of the Journalistic Profession in Sweden and Norway – presents in the context of the media system the professionalization of Swedish and Norwegian journalists. We emphasize the gradual crystallization of two ideal types of a journalist, bloodhound and educator. We argue that this is an example of the coexistence of traditions and tendencies coming from the Liberal Model. Journalists as a social group, professional organizations and journalism education are shown as well. We also present some specific groups of Swedish and Norwegian journalists.
Item Description:Vedoucí práce: Svatava Navrátilová.
Physical Description:73 s.