Dánský volební systém a jeho účinky na systém politických stran

Práce se zabývá vlivem volebního systému v Dánsku na tamní systém politických stran. Sledováno je období od volebního zemětřesení (tj. od roku 1973) až do současnosti. Metody, které jsou na dánský případ aplikovány, jsou kvalitativní teorie M. Duvergera a G. Sartoriho (v obou případech jde o aplikac...

Full description

Saved in:
Bibliographic Details
Main Author: Hrabicová, Zdeňka (Dissertant)
Other Authors: Šedo, Jakub, 1977- (Thesis advisor)
Format: Thesis Manuscript
Language:Czech
Published: 2008.
Subjects:
Online Access:http://is.muni.cz/th/136169/fss_b/
Cover Image
Description
Summary:Práce se zabývá vlivem volebního systému v Dánsku na tamní systém politických stran. Sledováno je období od volebního zemětřesení (tj. od roku 1973) až do současnosti. Metody, které jsou na dánský případ aplikovány, jsou kvalitativní teorie M. Duvergera a G. Sartoriho (v obou případech jde o aplikaci tzv. volebních zákonů) a kvantitativní Laakso- Taageperova metoda indexu efektivního počtu stran. Práce si klade za cíl jednak potvrzení/vyvrácení Duvergerova, resp. Sartoriho zákona a také použití indexu efektivního počtu stran jakožto nástroje pro sledování stranického systému v zemi.
The thesis deals with the Danish electoral system and its impact on the system of political parties in Denmark from the earthquake election in 1973 up to the present day. Theoretical methods used in the case of Denmark are the Duverger´s and Sartori´s laws and the Laakso- Taagepera index of effective number of parties. Goal of the thesis is to verify/refute Duverger´s and Sartori´s law and also use the index of effective number of parties as a way how to follow the system of political parties in the country.
Item Description:Vedoucí práce: Jakub Šedo.
Physical Description:50 s.