Mediální obraz "Kauzy Czechtek 2005" optikou teorie morální paniky

Tato bakalářská práce se zabývá rekonstrukcí mediálního obrazu „kauzy Czechtek 2005“. Konstrukční postupy jsou sledovány v českých denících Lidové noviny a Právo, z nichž byly vybrány relevantní články a fotografie vztahující se ke kauze. V kvantitativní části výzkumu byla tato mediální sdělení podr...

Full description

Saved in:
Bibliographic Details
Main Author: Kolářová, Libuše, 1984- (Dissertant)
Other Authors: Volek, Jaromír, 1962- (Thesis advisor)
Format: Thesis Manuscript
Language:Czech
Published: 2008.
Subjects:
Online Access:http://is.muni.cz/th/144287/fss_b/
Description
Summary:Tato bakalářská práce se zabývá rekonstrukcí mediálního obrazu „kauzy Czechtek 2005“. Konstrukční postupy jsou sledovány v českých denících Lidové noviny a Právo, z nichž byly vybrány relevantní články a fotografie vztahující se ke kauze. V kvantitativní části výzkumu byla tato mediální sdělení podrobena kategorizaci a kvantifikaci dat V kvantitativní části výzkumu jsme tato mediální sdělení podrobili kategorizaci a kvantifikaci dat. Zjišťovali jsme, zda editoriální strategie obou deníků vedly ke vzniku morální paniky. Obsahovou analýzou jsem ověřovala výskyt konkrétních zpravodajských hodnot, výskyt některých indikátorů morální paniky a také podobu výsledných mediálních obrazů hlavních aktérů kauzy. Dále jsem kvalitativními postupy hledala odlišnosti v mediálních obrazech hlavních aktérů kauzy a na konkrétních ukázkách obou periodik jsem metodou interpretativního sociologického čtení popsala odlišnosti v naracích o hlavních aktérech.
This thesis is focused on the image of the ”Czechtek 2005“ case in the Czech media. Construction procedures are analyzed from the point of view of two Czech journals: Lidové noviny and Právo, from which relevant articles and photographs related to the case were selected for analysis. These mediated statements are the subject of a measurement method and content analysis in the quantitative part of the thesis, and of interpretative sociological reading in the qualitative part. The aim of this thesis is to describe the case as it happened in reality, but as described by both journals. Also, the thesis analyzes news values and indicators that enabled the creation of a moral panic. Another point of the study aims to find the resulting media image of the main figures involved in the case and describe how it was created by the journals Lidové noviny and Právo.
Item Description:Vedoucí práce: Jaromír Volek.
Physical Description:121 l. : tab., grafy, fotografie.