Pastevecká tradice na východní Moravě její minulost a současné snahy o revitalizaci /

Ve své diplomové práci popisuji pasteveckou tradici na východní Moravě. Zaměřila jsem se na oblast Horního Vsacka, kde bylo pastevectví významným odvětvím zemědělství. V první kapitole popisuji historii zemědělství se zaměřením na chov dobytka až po současnost. V následující části pak technologii ch...

Full description

Saved in:
Bibliographic Details
Main Author: Jarošová, Barbora, 1983- (Dissertant)
Other Authors: Válka, Miroslav, 1951- (Thesis advisor)
Format: Thesis Manuscript
Language:Czech
Published: 2007.
Subjects:
Online Access:http://is.muni.cz/th/74600/ff_m/
Cover Image
Description
Summary:Ve své diplomové práci popisuji pasteveckou tradici na východní Moravě. Zaměřila jsem se na oblast Horního Vsacka, kde bylo pastevectví významným odvětvím zemědělství. V první kapitole popisuji historii zemědělství se zaměřením na chov dobytka až po současnost. V následující části pak technologii chovu hospodářských zvířat v zimě a v létě a jejich ustájení. V další kapitole se věnuji historii chovu jednotlivých zvířat podle důležitosti pro tuto oblast. Uvádím chov ovcí, koz, skotu a koní. V předposlední části se zabývám pověrečnými a magickými praktikami provozovanými při chovu dobytka a v poslední části se věnuji současnému chovu. Zde jsem využila výsledků svého terénního výzkumu. K práci jsou připojeny fotografie pořízené na terénním výzkumu a přepisy rozhovorů se současnými zemědělci.
My diploma work describes a shepherds tradition in east Moravia in the Czech Republic. I decided to specialize on the Horní Vsacko region (place name). This area was well-known for the importance of shepherds profession and other agricultural branches. The history of agriculture to the present is described in the first chapter. I specialize on cattle breeding. In the next chapter I mention a breeding technology of livestock during summer an winter months. I describe how to keep livestock in a barns and outdoors too. The following chapter is about a history of breeding livestock divided in categories according to the the importance for the specific area. I study sheep, goats, cattle and horses too. The interesting comments and historical facts are in the next part of my written work. Here I talk about superstitious and magical practices, which were common in the past. I describe contemporary form of farming for shepherds in the last chapter. I add the experiences from my practical rese.
Item Description:Vedoucí práce: Miroslav Válka.
Physical Description:158 l. : barev. il.