Vliv agonistů a antagonistů serotoninových receptorů na oxidativní vzplanutí profesionálních fagocytů /

Krevní destičky uvolňují po stimulaci řadu biologicky aktivních látek, kterými se aktivně zapojují do zánětlivé odpovědi. Jednou z těchto látek je i serotonin (5-HT), neurotransmiter centrálního nervového systému, který se vyskytuje také v periferních tkáních, kde funguje zejména jako vasokonstrikto...

Full description

Saved in:
Bibliographic Details
Main Author: Okénková, Kateřina, 1982- (Dissertant)
Other Authors: Číž, Milan (Thesis advisor)
Format: Thesis Manuscript
Language:Czech
Published: 2006
Subjects:
Online Access:http://is.muni.cz/th/67606/prif_m/
Cover Image
Description
Summary:Krevní destičky uvolňují po stimulaci řadu biologicky aktivních látek, kterými se aktivně zapojují do zánětlivé odpovědi. Jednou z těchto látek je i serotonin (5-HT), neurotransmiter centrálního nervového systému, který se vyskytuje také v periferních tkáních, kde funguje zejména jako vasokonstriktor. Vlivem serotoninu, jeho agonistů a antagonistů, na oxidativní vzplanutí profesionálních fagocytů stimulovaných PMA, OZP, CaI a fMLP se zabývá tato diplomová práce.
Serotonin (5-HT) has been shown to exert various immunomodulatory effects. In this study, the effects of 5-HT, their agonists and antagonists, on the chemiluminescence (CL) responses of rat peripheral blood leucocytes (PBL) activated by phorbol myristate acetate (PMA), opsonized zymosan (OZP), calcium ionophore (CaI) and N-formyl-methionylleucylphenylalanine (fMLP)were assessed.
Item Description:Vedoucí práce: Milan Číž
Physical Description:140 listů